logo

Oszczędzanie energii w lampach zewnętrznych

Oszczędzanie energii w lampach zewnętrznych

Ogród to wizytówka każdej posesji, dlatego warto zadbać o przemyślane oświetlenie zewnętrzne. Ma spełniać rolę estetyczną, a zarazem ułatwiać poruszanie się w okolicach domu po zmroku. Na rynku znajduje się mnóstwo lamp do użytku w otwartej przestrzeni, najczęściej Klienci zwracają uwagę na ich typ, np. słupki, latarnie, lub rodzaj ochrony. Jednym z ważniejszych czynników w doborze źródła światła powinna być jego oszczędność, dlatego poniżej przedstawiamy kilka technologii pozwalających na zredukowanie zużycia energii elektrycznej.

1. Lampy LED

O zaletach technologii LED możemy dowiedzieć się z poprzedniego artykułu. Ich oszczędność wynika z poboru mniejszej ilości energii elektrycznej, niewielkiego stopnia nagrzewania się, a co za tym idzie dłuższej żywotności. Znacznie większa wytrzymałość sprawia że żarówki, mimo iż nieco droższe od halogenów, stają się bardziej opłacalne, ponieważ nie wymieniamy ich tak często jak innych źródeł światła.

2. Czujnik ruchu

Prosty mechanizm, który przydaje się zwłaszcza w okolicy drzwi wejściowych. Specjalne czujniki wyłapują ruch i automatycznie zapalają światło ułatwiając korzystanie z podwórka w ciemności. Wygoda płynąca z wykorzystania tego typu technologii przejawia się w możliwości dostosowania oświetlenia do swoich potrzeb. Czujki można połączyć ze sobą w sekwencję świateł, które stopniowo będą zapalać się w wybranych punktach, np. kolejno: brama, droga dojazdowa i garaż. Istnieje również opcja ustawienia jak długo lampa będzie świecić, ustalając czas od 15 sekund do 30 minut. Głównym atutem czujników ruchu jest to, iż nigdy już nie będziemy się martwić o pozostawione zapalone światło na dworze. Takie rozwiązanie ułatwia więc przemieszczanie się, a zarazem pozwoli zaoszczędzić.

3. Czujnik zmierzchowy

Wraz z czujnikiem ruchu warto zamontować również czujnik zmierzchu. Dzięki niemu oświetlenie nie zapala się w ciągu dnia i nie generuje niepotrzebnego zużycia energii. Mechanizm uruchamia lampę w momencie gdy natężenie spada poniżej ustalonego poziomu, natomiast gaśnie gdy na dworze robi się jasno. By zapewnić poprawne działanie trzeba pamiętać by oświetlenie tego rodzaju nie znalazło się w miejscu rozjaśnionym przez inne źródła światła, np. latarnie, przejeżdżające auta, lub inne lampy. Dodatkowym walorem jest tutaj funkcja odstraszania potencjalnych włamywaczy, którzy mogą zostać spłoszeni nagłym blaskiem.

4. Włącznik z programatorem czasu

Jak sama nazwa wskazuje jest to rozwiązanie, które pozwala na ustalenie czasu włączenia i wyłączenia światła w zależności od potrzeb użytkownika. Pozwala to na precyzyjne ustawienie działania lampy, a przykładem takiego użycia może być wybranie konkretnego przedziału godzin wieczornych, by oświetlenie nie zapalało się w nocy. Różny czas zapadania zmroku powodowany zmianą pór roku może zaburzać pierwotne ustawienia, dlatego zapewne będzie potrzebna ich korekta. Automatyzację urządzenia można utrzymać dzięki połączeniu programatora czasu z czujnikiem zmierzchowym.

5. Oświetlenie solarne

Lampy tego typu mają dużo zalet, przede wszystkim na ich funkcjonalność wpływa łatwość montażu, brak przeszkadzających kabli oraz niezależność od prądu. Dzięki temu jesteśmy w stanie użytkować oświetlenie w miejscach trudno dostępnych, gdzie nie istnieje możliwość przyłączenia do zasilania. Produkt może zostać więc użyty w zaadaptowanych już ogrodach bez potrzeby przebudowy sieci elektrycznej. Ekologiczna technologia pozwala na magazynowanie energii absorbowanej z promieni słonecznych, która jest gromadzona w specjalnych akumulatorach. Czas ich pracy uzależniony jest od modelu i waha się od 5 do 20 godzin w najlepszych produktach, a najczęściej długość świecenia sięga około 8 godzin. Niektóre posiadają również wyłącznik, pozwalający na przechowywanie zgromadzonych zasobów. Kluczowy wpływ na działanie lampy ma tutaj ilość skumulowanej energii w ciągu dnia, pora roku oraz warunki atmosferyczne. Oświetlenie automatycznie zapala się po zmierzchu i generuje delikatne światło.

Bardzo często nowoczesne lampy zewnętrzne łączą ze sobą kilka rozwiązań, tworząc np. oświetlenie solarne w technologii LED z wbudowanym czujnikiem ruchu i czujnikiem zmierzchu.

Share This: