logo

Najpopularniejsze rodzaje żarówek - dobierz światło do swoich potrzeb

Najpopularniejsze rodzaje żarówek - dobierz światło do swoich potrzeb

O tym, że oświetlenie pomieszczeń ma bardzo duży wpływ na poczucie komfortu i wpływa na jakość naszego życia nikogo nie trzeba przekonywać. Jednak lampy byłyby tylko ciekawymi dodatkami dekoracyjnymi do naszych pomieszczeń, gdyby nie ich serce odpowiedzialne za cały system funkcjonowania. Żarówki, bo o nich mowa można podzielić na kilka grup. Każda z nich ma swoje indywidualne, charakterystyczne cechy ściśle związane z technologią. Kategorie dzielą się na: żarówki tradycyjne, żarówki halogenowe, świetlówki i źródła LED.

Żarówki tradycyjne – To modele, które z uwagi na normy europejskie powoli wychodzą już z użycia. Produkt bazuje na szklanej bańce wypełnionej odpowiednimi gazami. Światło wewnątrz powstaje poprzez przepływ napięcia do centralnie umieszczonego żarnika wolframowego. Dzięki tej technologii uzyskujemy światło o ciepłej barwie w przedziale od 2500K - 3000K. Żarówki tradycyjne posiadają także doskonałą jakość oddawania kolorów – oznacza to, że dobrze ukazują kolory przedmiotów. Ich wadą jest bardzo niska skuteczność świetlna tzn. pobierają dużo energii, a dają mało światła. Sprawia to, że są zaliczane do klasy energetycznej E lub D. Kolejną wadą jest krótka żywotność ok.1000 godzin. Modele bardzo szybko nagrzewają się emitując do atmosfery sporą ilość dwutlenku węgla. Ponadto nie są odporne na uszkodzenia, drgania lub wstrząsy mogące spowodować uszkodzenie cienkiego drucika.

Żarówki halogenowe – Podobnie jak poprzedniczki składają się z żarnika wolframowego oraz wypełnione są gazem, tyle że szlachetnym z niewielką ilością halogenu. Zabieg ten wpłynął na zwiększenie trwałości i skuteczności świetlnej. Natomiast ich barwa światła mieści się w przedziale 2900 - 3300K. Ich zaletą jest równomierne oświetlenie oraz stała ilość emitowanego światła. Ponadto są jasne i mają bardzo wysoki wskaźnik oddawania barw i kolorów. Skuteczność świetlną zalicza się są do klasy energetycznej D lub C. Dla napięcia sieciowego ich trwałość wynosi od 2000 – 3000 godzin. Tymczasem dla żarówek halogenowych niskonapięciowych (12V) od 2000 do 5000 godzin.

Świetlówki – Nazywane również żarówkami energooszczędnymi mają najczęściej kształt litery „U” lub spirali. Budowa bazuje na bańce pokrytej luminoforem, wypełnionej argonem lub innymi gazami. Niewielka ilość rtęci przy wyładowaniu oddziałuje na luminofor wytwarzając światło. Żarówki zapewniają więcej światła niż ich tradycyjne odpowiedniki przy tym samym poborze prądu, jednak czas nagrzewania jest znacznie dłuższy. Dostępne w trzech podstawowych barwach: ciepła biała (2700K), światło dzienne (4000K) oraz zimna biała (6000K). Wskaźnik oddawania barwy wynosi powyżej 80%. Klasa energetyczna w zależności od mocy jest w przedziałach B lub A. Żywotność świetlówek może wynosić nawet do 15000 godzin. Powinno się jednak unikać częstego włączania i wyłączania, gdyż wtedy zużywają najwięcej energii. Do ich wad można zaliczyć powolne rozświecanie się.

Źródła LED – Produkowane są w oparciu o diody półprzewodnikowe. Posiadają znacznie lepszą trwałość od tradycyjnych żarówek, większą sprawność oraz znacznie mniejsze nagrzewanie przez co są bardzo energooszczędne. Obecnie to najbardziej nowoczesna technologia oświetleniowa. Oprócz popularnych odcieni bieli: ciepła (2700K), światło dzienne (4000K) oraz zimna (6000K), dostępne są także w wielu innych kolorach (tryb RGB). Źródła światła LED posiadają klasę efektywności energetycznej A, A+, a nawet A++. W porównaniu do tradycyjnych żarówek można dzięki temu oświetleniu zaoszczędzić nawet 90% energii. Istotną zaletą LED jest ich wysoka trwałość nawet do 100000 godzin. Żarówki LED zapalają się natychmiast w 100% mocy i są odporne na wstrząsy oraz drgania.

Share This: