logo

Wielofunkcyjny spot - nieduży rozmiar i wielka moc

Wielofunkcyjny spot - nieduży rozmiar i wielka moc

Minimalistyczna forma spotów coraz częściej idzie w parze z ciekawym kształtem. Dla zastanawiających się czy warto montować tego typu oświetlenie w pomieszczeniach przedstawiamy zestawianie cech, które na pewno pomogą podjąć decyzję.

Głównym atutem spotów jest możliwość łączenia ich w różne konfiguracje. Za tą sprawą mogą one stać się oświetleniem głównym nawet największych pomieszczeń. Do wyboru mamy pojedyncze punkty, które możemy stosować w dowolnej ilości, bądź lampy posiadające kilka źródeł. Ruchome głowice pozwalają na zmianę ustawienia tak, by rozjaśnić kluczowe miejsca w danym momencie. Dzięki nim, możemy idealnie dostosować kąt padania do własnych potrzeb. Z drugiej strony nieduże natężenie światła w zasadzie wymusza na montowanie większej ilości tego typu lamp jeśli chcemy rozjaśnić całe wnętrze.

Spoty charakteryzuje zwłaszcza niewielki rozmiar, dlatego zwolennicy dużych konstrukcji mogą nie być przekonani co do ich zakupu. Trzeba jednak zwrócić uwagę na fakt, że takie oświetlenie daje bardzo duże możliwości – nie potrzebuje wiele miejsca oraz świeci skupionym snopem światła w kształcie stożka. Za ich pomocą możemy wyeksponować istotne elementy pomieszczenia, tj. obrazy, fotografie lub konkretne powierzchnie. Poza tym, wśród lamp tego rodzaju odnajdziemy nie tylko miniaturowe modele, ale też lampy wiszące, które mogą stać się przewodnim motywem dekoracyjnym wnętrza.

Świetnie sprawdza się jako oświetlenie dodatkowe, które ma za zadanie rozjaśnienie ocienionych miejsc. Spoty można łączyć z każdym rodzajem lamp, tworząc ciekawe aranżacje. W dużych pomieszczeniach fantastycznie wyglądają na podwieszanym suficie. Zaczyna się od jego zamocowania, następnie między stałą częścią a podwieszaną tworzy się instalację elektryczną. Dopiero wtedy można wyciąć potrzebne otwory na wprowadzenie opraw z zachowaniem odpowiednich odległości. Dodatkowo wymagają one zamontowania transformatora, który musi być umiejscowiony z zachowaniem 20-centymetrowego odstępu od lampy. Trzeba jednak pamiętać, że montaż nie należy do najłatwiejszych, dlatego warto skorzystać z pomocy doświadczonej osoby.

Bardzo istotnym miejscem pod względem oświetlenia jest łazienka. Najczęściej nie posiada ona źródła światła naturalnego, stąd jest bardzo wymagającym pomieszczeniem. W niedużej przestrzeni nie można użyć większości modeli, dlatego idealnym rozwiązaniem są właśnie spoty. Ważnym jest by wybierać specjalnie dostosowane lampy do potrzeb wilgotnego, narażonego na strumienie wody wnętrza. Powinny one mieć rodzaj ochrony nie mniejszy niż IP44. Oprawy o wysokiej odporności mogą być nawet wykorzystane jako oświetlenie w kabinie prysznicowej.

Innym pomieszczeniem w którym warto zrezygnować z tradycyjnych lamp na rzecz nowoczesnych spotów jest przedpokój. To zazwyczaj wąska przestrzeń bez okien, w której nie ma miejsca na rozłożyste modele lamp sufitowych, tym bardziej na oświetlenie wiszące. Niewielkie spoty do zabudowy w sufit mogą na przykład zostać zamontowane w taki sposób, by swoim światłem prowadzić przez korytarz na całej jego długości. Sprawdzą się również w kuchni, miejscu w którym oświetlenie ma duży wpływ na wygodę funkcjonowania domowników. Poprawnie rozjaśniony blat ułatwia przygotowanie posiłków, a wyspy kuchenne zyskują na dekoracyjnym oświetleniu.

Spoty są bardzo uniwersalną formą oświetlenia, sprawdzą się nie tylko we wnętrzach ale również na zewnątrz zdobiąc swoim blaskiem elewacje. Mogą też rozjaśniać wybrane elementy, jak drzewa, klomby i podjazd. Istnieją w różnych formach: modele dogruntowe, ścienne, oprawy do wbudowania, itp.

Share This: