logo

O czym warto pamiętać wybierając oświetlenie do łazienki

O czym warto pamiętać wybierając oświetlenie do łazienki

Łazienka to często niewielkie pomieszczenie o niezwykle istotnym znaczeniu, dlatego odpowiednie i równomierne oświetlenie wszystkich powierzchni to nadrzędny cel. We wnętrzu tym powinniśmy postawić przede wszystkim na połączenie światła centralnego z bocznym (funkcjonalnym). Jako światło centralne idealnie sprawdzą się plafony o prostych, geometrycznych kształtach, które dzięki sporym rozmiarom oświetlą wszystkie kąty bez zbędnych cieni i kontrastowych obszarów. Inną propozycją, która sprawdzi się jako centralne źródło światła, będą odpowiednio ułożone spoty bądź reflektory, które poprzez swój punktowy charakter dostarczą łagodne światło miejscowe nad kabiny prysznicowe i wanny. Oświetlenie boczne może być już bardziej dekoracyjne, ale jego nadrzędnym celem jest dobre oświetlenie lustra i umywalki. Blask powinien padać na przeglądającą się osobę i regularnie rozjaśniać jej twarz, nie zmieniając koloru. Osiągnąć taki zamysł można poprzez zamontowanie dwóch symetrycznie rozłożonych punktów po obu stronach lustra. Sprawdzą się tutaj kinkiety z zamkniętymi kloszami bądź ze szkła o białym kolorze emitującym delikatnie rozproszone światło. W przypadku gdy zależy nam bardziej na funkcji estetycznej i budowaniu nastroju wnętrza, warto wybrać niewielkie lampy ścienne lub panele LED zapewniające grę światłocieni.

W pomieszczeniu takim jak łazienka nie powinniśmy montować lamp wiszących ani umieszczać modeli podłogowych czy stołowych, ponieważ mogłyby krępować swobodę ruchów. Ograniczenia dotyczące tego wnętrza są znacznie większe niż np. w salonie, głównie z uwagi na wilgoć. Z tego względu nie zaleca się korzystania z tych samych opraw w suchych i narażonych na działanie wody przestrzeniach. Tutaj należy montować wyłącznie produkty specjalnie oznakowane i przeznaczone do pomieszczeń mokrych. Najważniejsza jest wysokość ochrony IP, która określa stopień zabezpieczenia źródła światła przed przenikaniem wody. W tym przypadku wartość minimalna jaką model może posiadać to rodzaj ochronności o symbolu 44. Ponadto gniazdka elektryczne oraz lampy powinny być umiejscowione w odległości 60 cm od wanny bądź kabiny.

Podczas wyboru oświetlenia do łazienki powinniśmy zastanowić się również nad barwą. Decydując się na relaksującą kąpiel w wannie warto wybrać ciepłe białe światło, za to energetyzującemu prysznicowi czy porannemu makijażowi odpowiada neutralne białe oświetlenie. Przy łazienkach o małej powierzchni odpowiednio dobrana iluminacja jest w stanie optycznie powiększyć przestrzeń. W tym celu sprawdzą się białe, jasne źródła światła. Przy większych wnętrzach można zabawić się już nie tylko ilością czy wielkością punktów świetlnych, ale również ich barwą wybierając kontrastujące ze sobą elementy. Dostarczenie odpowiedniej ilości blasku jest szczególnie ważne w przypadku łazienki bez okna.

Traktując łazienkę jako miejsce wypoczynku i relaksu coraz częściej ewoluuje ona w stronę domowego SPA. Dzięki temu wnętrze oferuje wdzięczne pole do eksploracji licznych możliwości aranżacyjnych. Z pomocą przychodzą nowoczesne źródła światła, które za sprawą umiejętnej konfiguracji świateł  stworzą niepowtarzalny charakter i swoistą atmosferę.

Share This: