logo

Oświetlenie do Twojego ogrodu

Oświetlenie do Twojego ogrodu

Okres letni, to nie tylko czas w którym szykujemy się do zagranicznych podróży, wypadów nad morze czy górskich wycieczek. To przede wszystkim chwila, w której możemy zrelaksować się po pracy we własnym ogrodzie, łapiąc ostatnie promienie słońca przed nadejściem zmierzchu. Grill party i zabawy na świeżym powietrzu możemy wydłużyć dzięki odpowiedniemu dobraniu oświetlenia zewnętrznego. Jest ono nie tylko dekoracyjne, ale również bardzo funkcjonalne.

Słupki oświetleniowe lub latarnie idealnie będą rozświetlać pobliże ścieżek, ułatwiając poruszanie się po ogrodzie. Zastosowanie tutaj znajdą też oprawy wpuszczane, które będą bić snopem światła do góry. To najlepsze rozwiązanie na podjazdach, bowiem ten typ lamp ma zazwyczaj bardzo wysoki stopień odporności na wilgoć, zabrudzenia oraz nacisk. Nie trzeba się więc martwić, że auto zepsuje źródło światła po najechaniu.

Istotnym elementem ogrodów jest bezsprzecznie roślinność, dlatego warto zadbać o dobre wyeksponowanie naszych klombów, krzewów czy drzew. Tutaj najlepiej sprawdzą się reflektorki i naświetlacze, zwłaszcza te o delikatnej sile światła. Zależy nam przecież na wyeksponowaniu flory, a nie zdominowaniu oświetlanego miejsca i zniszczeniu kwiatów. Lampy dogruntowe możemy wbić w ziemię i przenosić w zależności od potrzeb.

Fantastycznym modelem dekoracyjnym są kule ogrodowe. Wprowadzają one romantyczny nastrój i rozświetlają przestrzeń obok siebie w każdym kierunku. Sprawdzą się na każdej działce, wystarczy tylko stworzyć dobrze przemyślany projekt oświetlenia zewnętrznego, by nie przesadzić z ilością źródeł. Przede wszystkim ma być przytulnie, bo zbyt duże natężenie może przynieść odwrotny skutek i przeszkadzać w relaksie.

Dodatkowo możemy wykorzystać kinkiety, lampy wiszące, stołowe oraz sufitowe. Pozwoli to na oświetlenie elewacji domu, tarasu, altany czy innego miejsca spotkań w ogrodzie. Oświetlenie zewnętrzne mogą cechować również ciekawe technologie, tj. wykorzystanie diod LED, czujnik ruchu, czujnik zmierzchowy, włącznik z programatorem czasu czy panele słoneczne. O tym wszystkim piszemy w innym artykule.

Share This: