logo

Spraw sobie na wiosnę nowe oświetlenie do altany!

Spraw sobie na wiosnę nowe oświetlenie do altany!

Własny ogród to marzenie wielu ludzi, a szczęściarze którzy go posiadają, mogą sobie pozwolić na stworzenie perfekcyjnego miejsca do relaksu na łonie natury. Drewniana altanka nieopodal domu będzie idealna do wypoczynku, zabaw z dziećmi na świeżym powietrzu, ale również rodzinnych obiadów, biesiadowania z przyjaciółmi czy romantycznej kolacji. Ważne jest tutaj dobrze dobrane oświetlenie, dlatego poniżej przedstawiamy kilka pomysłów na to jak zaaranżować tą budowlę ogrodową.


Jaki rodzaj zasilania?


Najlepszym rozwiązaniem jest zaplanowanie altany już przy projekcie domu, bowiem na tym etapie najłatwiej dostosować podziemną instalację, która pozwoli na zasilanie oświetlenia w ogrodzie. W innym przypadku potrzebne będzie wykorzystanie przedłużacza, agregatu bądź przyłącza górą. Gdy brak dostępu do źródła energii, pozostają lampy solarne, z akumulatorami czy bateriami. Trzeba jednak pamiętać że w przypadku oświetlenia zasilanego promieniami słonecznymi blask nie będzie tak mocny jak w modelach podłączonych do prądu.


Jaki typ oświetlenia?


Stworzenie klimatycznej a zarazem funkcjonalnej iluminacji jest możliwe głównie dzięki temu, iż altany posiadają sufit. To sprawia, że możemy wykorzystać plafony lub lampy wiszące, których blask rozleje się po całej budowli, doświetlając tym samym centralny punkt jakim jest stół.
Warto też wykorzystać kinkiety i girlandy dekoracyjne, które wprowadzą przyjemny nastrój. Mogą być one wykorzystywane bez użycia głównego źródła światła, by stworzyć nieco bardziej intymną atmosferę. Są one o wiele bardziej delikatne, dlatego będą też sprzyjać odpoczynkowi w ciepłe wieczory.
Dodatkowo polecamy oświetlenie ścieżki zmierzającej ku altanie. Właśnie do tego zadania odpowiednie będą lampy solarne w postaci wbijanych do podłoża słupków. Można je łatwo przenosić w inne miejsca, dzięki czemu są bardzo funkcjonalne, a ten typ zasilania jest zarazem energooszczędny i ekologiczny. Jednak w porównaniu do reflektorków LED, będziemy potrzebować ich znacznie więcej do doświetlenia alejki.


Co jeśli nie mam ogrodu?


Nic straconego! Większość mieszkań w blokach posiada balkon, który mimo niewielkich wymiarów również może zostać klimatycznie rozświetlony. Sprawdzą się tutaj lampy stojące, kinkiety zewnętrzne lub girlandy dekoracyjne które możemy opleść wokół barierki.

Share This: