logo

Sielskie życie w mieście? Sprawdź 3 najważniejsze cechy rustykalnych wnętrz

Sielskie życie w mieście? Sprawdź 3 najważniejsze cechy rustykalnych wnętrz

Współczesne życie w mieście coraz bardziej kojarzy się z gonitwą i zgiełkiem, które nie pozwalają odpocząć. To dlatego warto zainwestować w przytulną przestrzeń w zaciszu swego domu lub mieszkania. Większość miastowych takiego relaksu poszukuje na spokojnych wsiach, dlaczego więc nie przenieść sielskiego klimatu do swoich wnętrz i zaznać spokoju w samym środku metropolii?

KLIKNIJ BY OBEJRZEĆ DREWNIANE LAMPY >>

Styl rustykalny cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, mimo że może trącić dla niektórych starością - na myśl od razu przecież przychodzą nam żelazka z duszą czy lampy naftowe. Rustykalizm powstał na przełomie XVIII i XIX wieku w oparciu o potrzeby amerykańskiego społeczeństwa, które po uzyskaniu niepodległości od Królestwa Brytyjskiego było dość biedne. Wychodząc naprzeciw niedogodnościom ludzie zaczęli tworzyć swoje meble z tanich i naturalnych materiałów.

Hand-made jest teraz bardzo modny, ale w rustykalizmie wywodzi się on ze zwykłej potrzeby posiadania mebli i innych przydatnych w życiu codziennym przedmiotów. Aktualnie wraca do łask nie jako wymóg, a bardziej hobby związane z majsterkowaniem. Jeśli więc jesteście uzdolnieni artystycznie, to warto własnoręcznie wymalować jakieś wzory ludowe, stworzyć na szydełku serwetkę czy misy z gliny.

3 najważniejsze cechy stylu rustykalnego:

Naturalne surowce – Drewno, to główny element aranżacji. Może być w nieobrobionej postaci lub postarzane czy wybielone na potrzeby wnętrza, zwłaszcza w postaci mebli czy podłóg. Dobrze przyjmuje się tutaj również kamień, wiklina, len, wełna czy bawełna. W nowocześniejszych aranżacjach, które luźno nawiązują do wnętrz rustykalnych, można znaleźć też ceglane ściany.

Prostota – Pomieszczenia, mimo że stylizowane, nie powinny stać się przechowalnią dla reliktów. Warto zaakcentować wnętrze, jednak kwintesencja rustykalizmu nie leży w zbieraniu niepasujących do siebie dodatków. Świetnym pomysłem są za to ozdoby kultywujące folklor.

Kolory – przeważające są drewniane elementy, dlatego barwy powinny odpowiednio komponować się właśnie z tym materiałem. Idealnym wyborem są biele, écru, beże oraz brązy. Spotyka się coraz częściej też pastelowe odcienie błękitu czy zieleni.

Pamiętajcie!

Mówimy stanowcze „nie” dla zbytniego przepychu. Nawet jeśli chodzi o tak trywialną sprawę jak dobór bukietu do wazonu na stół. W stylu rustykalnym nie sprawdzą się róże, za to perfekcyjną ozdobą będą świeżo zebrane polne kwiaty. Nawet ogród powinien mieć w sobie coś ze swobody i pozornego nieładu, który jest daleki od nowoczesnych działek gdzie wszystko jest przemyślane co to źdźbła trawy. Feeria barw wśród kwiatów i luźne ich rozmieszczenie jak na łące – to klucz do rustykalnego ogródka. Dodatkowo przeważają w nim drzewa liściaste i owocowe. Można pokusić się o zrobienie studni, niekoniecznie jako punkt czerpania wody, ale np. stylizowany kwietnik. Oczywiście nie może zabraknąć drewnianej ławeczki!

Share This: