logo

Styl boho - nadaj swoim wnętrzom duszy

Styl boho - nadaj swoim wnętrzom duszy

Skąd wziął się styl boho?

Bohema, czyli cyganeria artystyczna, to termin pochodzący z łaciny i języka francuskiego. Bohemus oznaczał mieszkańca Czech, a następnie Cyganów, bowiem zgodnie z ówczesnymi przekonaniami mieli pochodzić właśnie z Czech. Natomiast la bohème to zwrot opisujący artystów po Rewolucji Francuskiej, którzy w związku z utratą swoich dóbr musieli przyjąć zupełnie inny tryb życia.

Ich strój był jak na tamte czasy niemodny, sami zresztą dobierali ubrania, które były mocno wzorzyste, kontrastujące oraz luźne. Głównie chodziło o wygodę, swobodę i wolność artystycznych dusz. To w późniejszym czasie przypadło do gustu wyznawcom ruchu hippisowskiego, którzy odnosili się do podobnych wartości i przenosili je do wnętrz domów.

Pokaż siebie!

Chodzi przede wszystkim o wyrażenie siebie oraz walkę z nudą w pomieszczeniach. Najważniejsza jest tutaj odwaga – nie wolno obawiać się łączenia przedmiotów, barw i wzorów, które w czystej teorii ze sobą nie współgrają. Brak ograniczeń pozwala na pokazanie siebie i swojej osobowości w całej okazałości. Pokaż zdjęcia z najważniejszymi chwilami, przedmioty które kolekcjonujesz, czy suweniry z podróży.

Najbardziej charakterystyczne elementy aranżacji

Styl boho bardzo dużo czerpie z tradycji różnych kultur, dlatego egzotyczne wzory to bardzo często pojawiający się motyw. Takie dodatki zacierają granicę w stosunku do wnętrz etno, które też głównie bazują na tego typu ozdobach.

Mnóstwo tkanin

Mają mieć różne desenie i wiele barw, najlepiej żeby ich pochodzenie było egzotyczne. Dobrze by produkty były tworzone własnoręcznie na szydełku lub innymi technikami. Świetnie sprawdzą się tutaj makramy czy tkane dywany. Dodatkowo wskazane są wszelkie pompony i frędzle – ma być miękko, przytulnie i kolorowo! W dobrym tonie jest wykorzystywanie metody szycia zwanej patchwork. Chodzi w niej o łączenie kawałków różnych materiałów o geometrycznych i podobnych kształtach w jeden wielki wzór.

Moda na eko

Ten styl ceni sobie wszelkie rzeczy które zostały wykonane własnoręcznie, zwłaszcza z odzysku. Ważnym elementem są tutaj naturalne materiały, a przede wszystkim drewno, rattan oraz wiklina, z której tworzone są przeróżnego rodzaju plecionki i ozdoby. Roślinność nie tylko znajduje swoje miejsce w ogrodzie, ale przenosi się również do pomieszczeń, gdzie hodujemy kwiaty i zioła.

Kolory

Złoto, miedź, mosiądz czy kolory drogocennych kamieni, to nie dość że bardzo modne barwy w tym sezonie, to dodatkowo są wpisane w styl boho za sprawą orientalnych wpływów. Rubin, szmaragd lub turkus? A może wszystko na raz? Ponadto, ma być wyraziście, a nawet pstrokato. Jeśli drewno, to na pewno w egzotycznym wydaniu, np. palisander lub heban.  Sprawdzą się tutaj również kolory kojarzące się z naturalnymi barwami ziemi.

Czy boho jest dla mnie?

Najpiękniejsze w stylu boho jest to, iż nie wymaga od domowników generalnego remontu pomieszczenia. To pomysł dla tych, którzy chcą skończyć z nudą w pomieszczeniu niewielkim kosztem. Charakter oddać można zaledwie dodatkami, zwłaszcza że aktualnie nie ma problemu z dostępem do przedmiotów wpasowujących się w ten typ aranżacji. W najbardziej znanych sieciówkach można znaleźć tęczowe poszewki na poduszki, mocne kolorystycznie koce, pachnące orientem świeczki i kadzidła czy ozdoby korespondujące z różnymi krajami Wschodu. W wielu sklepach można kupić indyjskie słoniki, posążki Buddy czy modne peacock chair.

Lampy w stylu boho

Oczywistym wyborem są tutaj lampy złote, mosiężne i miedziane, gdyż wpasowują się w kolorystykę stylu. Natomiast dla osób, poszukujących nieco większej ekstrawagancji możemy bezsprzecznie polecić lampę BUDDHA, która nie dość że zachowana jest w barwach ziemi, to jeszcze swoją podstawę ma uformowaną na kształt głowy Buddy.

Polecić możemy również modele wykonane z drewna lub jego połączenia z tkaniną (w postaci materiałowych abażurów). W naszej ofercie dostępne mamy lampy różnego rodzaju zastosowania, dlatego warto przejrzeć całą kategorię. Dobrze wpisują się tutaj również elementy oświetlenia wykonane z ceramiki – u nas głównie występuje w postaci lamp stołowych

Share This: