logo

Klasyczny abażur w nietypowej odsłonie

Klasyczny abażur w nietypowej odsłonie

Abażur z tkaniny to chyba najbardziej klasyczna osłona dla żarówki w lampach. Trend na materiałowe elementy jest ponadczasowy, więc możemy być pewni iż moda na tego typu model oświetlenia nigdy nie przeminie. Dla osób, które poszukują niecodziennej ozdoby swojej sypialni, salonu, gabinetu czy jadalni, zrobiliśmy zestawienie najciekawszych rodzajów tkanin.

Azjatyckie wpływy na angielskim i francuskim dworze

Perkal, to nic innego jak bawełniane płótno, o specyficznym ścisłym splocie wykonanym okrągłą nicią. Cechuje go gładka struktura, sztywność, a co najważniejsze przy tworzeniu elementów aranżacji wnętrz – łatwość w zachowaniu czystości i trwałość. Do Europy przybył z Indii, by następnie stać się jedną z ulubionych tkanin Francuzów i dzięki nim zyskał status materiału wytwornego. Chintz natomiast jest pochodną perkalu, a jego nazwa pochodzi od słowa chīnt, co tłumacząc z hindi na język polski oznacza coś pstrokatego, cętkowanego. W XIX wieku głównym printem na ubiorze stały się kwieciste wzory, które również zaczęły się zawierać pod tą egzotyczną nazwą.

Lampy stołowe firmy 4Concepts -> TUTAJ

Ciekawostka: W XVII i XVIII wieku perkal stał się tak popularny w Europie że Francja i Anglia wprowadziła zakazy na import, a nawet w niektórych przypadkach na używanie go w strojach czy przedmiotach użytku codziennego – pościel, meble, etc. Arystokracja jednak wykorzystywała luki w prawie by nadal nosić ubrania z modnej wtedy tkaniny. Powodem ograniczeń był brak możliwości produkcji perkalu, jednak w drugiej połowie XVII wieku restrykcje zostały zniesione, bowiem kraje te rozpoczęły własnoręcznie tworzyć materiał.

Pluszowy abażur - najlepszy wybór do przytulnej sypialni!

Welur oprócz tego że jest niezwykle przyjemny w dotyku, to jeszcze do tego uchodzi za tkaninę elegancką. Kiedyś stanowił jeden z najważniejszych materiałów do produkcji strojów, dziś świetnie sprawdza się w formie obić, poszewek, czy właśnie nietypowych i przyjemnych dla oka abażurów. Aktualnie welur wraca do łask i coraz częściej nawet w sieciówkach widać ubrania z tej miękkiej tkaniny. Dodatkowego szyku nadaje połyskliwość, a trwałość materiału i łatwość w czyszczeniu przemawia za wykorzystaniem tego materiału w swoim wnętrzu.

Przykłady lamp: BOLZANO widoczna na grafice powyżej i stołowa PRATO oraz TROYA z okładki artykułu

Elastyczność na najwyższym poziomie!

Lycra, materiał syntetyczny który idealnie dopasowuje się do ciała, w przypadku ubrań, i stelaży w przypadku abażurów - to właśnie od nich zależy jaki kształt będzie miała osłona światła. Najważniejszymi cechami są tutaj rozciągliwość i wytrzymałość, które nie pozwalają na rozejście się produktu, nawet przy mocnym naciągnięciu. Ponadto, niezwykle proste jest utrzymaniu czystości tkaniny, bowiem wystarczy ją wyprać w pralce.

Przykłady lamp: ciekawa opcja na sufit FORM, oraz widoczna na aranżacji powyżej seria lamp stojących MUSE

Share This: