logo

Skogluft - norweski sposób na wnętrze

Skogluft - norweski sposób na wnętrze

Choroby cywilizacyjne – wymysł XXI wieku czy faktyczne problemy z którymi boryka się coraz większa liczba osób? Bez względu co uważacie na ten temat, prawdą jest iż siedzący tryb pracy w zamkniętych pomieszczeniach o sztucznym i źle dobranym oświetleniu wpływa na nasz stan zarówno psychiczny jak i fizyczny. To stąd w trendach aranżacyjnych bardziej zwraca się uwagę nie na sam wystrój wnętrza, ale jego pożyteczność w aspekcie wspomagania odpoczynku i poprawy samopoczucia.


Według autora książki „Skogluft. Mieszkaj zdrowo” Jørna Viumdala, który od kilkudziesięciu lat zajmuje się kwestią zależności między człowiekiem a naturą, stworzenie idealnego i dobroczynnego w skutkach wnętrza wcale nie jest drogie i czasochłonne. Chcesz uwolnić się od stresu, wzmocnić układ odpornościowy i mieć więcej sił do działania? Wprowadź do pomieszczenia 20 roślin i… żarówki o barwie światła oddającej jak najbardziej blask promieni słonecznych!


Badacz zafascynował się roślinami pod względem ich możliwości pochłaniania szkodliwych zanieczyszczeń jakie pojawiają się w naszym powietrzu. Norweg twierdzi również, iż człowiek wcale nie jest przystosowany do wiecznego przesiadywania w zamknięciu, co pokazuje historia ludzkości, która dopiero po rewolucji przemysłowej zaczęła tak licznie i tak długo okupować pomieszczenia.


Okazuje się że zwykła wędrówka po lesie może być swego rodzaju remedium na złe samopoczucie i ból fizyczny, jednak osoby które mają chęci lub mogą sobie pozwolić na regularne i częste obcowanie z naturą nie stanowią licznej grupy. Odpowiedzią na to jest przeniesienie przyrody do pomieszczeń biurowych oraz domów. Najlepszym wyborem będzie epipremnum aureum – pnąca roślina o dużych liściach, która nie wymaga częstego podlewania a temperatura pokojowa jest dla niej odpowiednia do uprawy. Świetna opcja dla zapominalskich i zabieganych, którzy nie mają czasu na dbanie o domowy „ogródek”. Cały opis jak stworzyć idealny ekosystem w swoim domu znajdziecie we wspomnianym wyżej tytule.


Wiemy jakiej użyć rośliny, jednak co ze światłem? Często podkreślamy że neutralne światło zaczyna się od temperatury barwowej 4000 kelwinów. Najczęściej używane w domach to około 2700 kelwinów, wartość która mniej więcej odpowiada kolorem tradycyjnym żarówkom. Do stworzenia oświetlenia wnętrza o dobrym wpływie na nasz organizm wymagane są żarówki LED o barwie powyżej 5000 kelwinów, co odpowiada światłu zewnętrznemu w pochmurny dzień. Taki blask dla naszych oczu jest biały i co również często podkreślamy sprzyja pracy i skupieniu się. Ważne jest tutaj oświetlenie roślin, dodatkowo odbijający się od liści blask będzie mieć zbawienny wpływ również na nas.


Roślin co prawda nie sprzedajemy, jednak możemy pomóc w drugiej części zadania jakie stawia przed nami badacz. Wybrać odpowiednie źródło światła z dostępnych żarówek możecie tutaj - >>KLIK<<, a lampy z wbudowanymi diodami LED znajdują się tu >>KLIK<<.

Share This: