logo

Atrybuty oświetlenia: stopień ochrony IP. Na co zwrócić uwagę?

Atrybuty oświetlenia: stopień ochrony IP. Na co zwrócić uwagę?

Dobór odpowiedniego oświetlenia nie zawsze bywa oczywisty. Szeroka oferta produktów na rynku sprawia, że obecnie możemy wybrać lampę niemalże do każdego rodzaju przestrzeni - zarówno otwartych, jak i zamkniętych. Na co jednak zwrócić szczególną uwagę przy wyborze?

Stopień ochrony IP jako jedna z kluczowych cech oprawy oświetleniowej

Współczesne trendy aranżacyjne sprawiają, że wybierając lampę dużą uwagę skupiamy głównie na kolorze, kształcie, czy materiale wykonania. Równie ważne jak wygląd zewnętrzny są jednak parametry techniczne. Jednym z nich jest stopień ochrony IP, który warunkuje miejsce ustawienia lub zamontowania oświetlenia.

O czym mówi stopień ochrony IP i jak można to wykorzystać?

W dużym skrócie stopień ochrony IP określa na ile obudowa lampy odporna jest na ingerencję wody i ciał stałych. W pomieszczeniach prywatnych typu salon, czy sypialnia, gdzie poziom wilgoci i zapylenia jest stosunkowo niski sprawdzą się lampy z IP20, czyli najbardziej podstawową ochroną opraw oświetleniowych. Inaczej sprawa ma się w miejscach bezpośrednio narażonych na wodę, pył i inne ciała obce, takich jak na przykład łazienka, magazyny, czy ogród. Tutaj w zależności od poziomu natężenia działania czynników szkodliwych możemy zastosować lampy z wyższym IP.

Jakie IP do łazienki?

Nawet w obrębie jednego pomieszczenia, stopień ochrony IP oprawy oświetleniowej może się różnić. Inną lampę zamontujemy w centralnym miejscu narażonym na wilgoć i opary, np. na suficie, inną natomiast w przestrzeni narażonej bezpośrednio na zalanie, np. przy umywalce lub nad wanną. Oświetlenie łazienkowe z reguły nie powinno posiadać stopnia niższego niż IP44, które chroni m.in. przed bryzgami wody z dowolnego kierunku. W zależności od umiejscowienia stopień ochrony IP może sięgać nawet 67.

Jakie IP do ogrodu?

Podobnie jak w przypadku oświetlenia łazienkowego, obudowa oświetlenia zewnętrznego również powinna uwzględniać warunki atmosferyczne, na które jest narażona. Oświetlenie, które sprawdzi się na elewacji pod zadaszeniem lub w altance może posiadać najmniej IP44. Przy basenie, gdzie narażenie na zalanie jest duże sprawdzi się zwłaszcza oprawa oświetleniowa z IP67. Natomiast jeśli chodzi o słupki i kule ogrodowe popularne są modele z IP wyższym niż 44.

Stopień ochrony IP, gdzie znaleźć informację?

Informację na temat stopnia ochrony IP danej oprawy oświetleniowej deklaruje producent, na podstawie standardów określonych w IEC 60529. To parametr, który warto mieć na uwadze, jeśli chcemy żeby lampa służyła nam bezpiecznie i długo.

Share This: