logo

Typy oświetlenia wnętrz - na co należy zwrócić uwagę?

Typy oświetlenia wnętrz - na co należy zwrócić uwagę?

Odpowiednio dobrane oświetlenie w naszych domach odgrywa kluczową rolę, głównie za sprawą wpływu na samopoczucie. Może sprawić że w pokoju zapanuje przyjemny nastrój lub pobudzać do pracy i nauki. Światło pełni już nie tylko funkcję użytkową. Stało się podstawowym elementem, który oddziałuje na jeden z najważniejszych bodźców człowieka, jakim jest wzrok. Planując domową aranżację powinniśmy kierować się nie tylko komfortem, ale również dbałością o nasze zdrowie. Wybór powinien być uzależniony od wymaganego i bezpiecznego poziomu natężenia. Asortyment oświetleniowy pod tym względem zapewnia szeroką gamę produktów.

Lampy powinniśmy dobrać w zależności od rozmiarów wnętrza - małe, duże, wysokie, niskie itp., oraz przeznaczenia - odpoczynek, praca, nauka. Ogromne znaczenie ma również typ pomieszczenia. Czy jest to łazienka, w której produkt będzie narażony na oddziaływanie wilgoci, czy pokój o słabej wentylacji. Inny rodzaj oświetlenia potrzebujemy do sypialni bądź salonu nastawionych na relaks lub rozrywkę. Jeszcze innych do miejsc, w których musimy skupić się na naszej pracy. Istotną kwestią jest również charakterystyka użytkownika w kwestii preferencji oraz wieku. Spełnienie wszystkich wymagań, często możliwe jest poprzez zastosowanie różnorodnych rozwiązań.

Ze względu na sposób rozmieszczania opraw we wnętrzu wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje oświetlenia:

Oświetlenie ogólne/centralne

Charakteryzuje się równomierną emisją światła, która rozjaśnia pewien obszar bez uwzględnienia szczególnych punktów. Jego zadaniem jest zapewnienie przejrzystości danego miejsca oraz umożliwienie dobrego widzenia. Efekt ten zapewniają lampy wiszące oraz sufitowe o rozproszonym strumieniu.

Oświetlenie miejscowe/boczne/funkcyjne

To dodatkowe rozjaśnienie przedmiotu bądź konkretnego miejsca z uwzględnieniem szczególnych potrzeb. Ten typ działa niezależnie od światła centralnego, ale stanowi jego idealne uzupełnienie. W tym przypadku mamy do czynienia z lampami stołowym, podłogowymi lub reflektorami.

Oświetlenie dekoracyjne/punktowe

Akcentuje tylko wybrane przez nas fragmenty wnętrza przez skierowanie w te miejsca wiązki światła. Lampy tego rodzaju stosuje się do doświetlenia obrazów, półek, regałów. Modele tego typu powinny wydobywać z wnętrza atrakcyjne detale, dlatego sprawdzą się w tym zestawieniu kinkiety, spoty oraz taśmy LED.

Każdy z typów dodatkowo emituje strumień światła, którego kształt ma również niezwykle istotny wpływ na nasz wybór. Kategorie te dzielą się na światło:

- bezpośrednie – dające ostre cienie, o mocnym kierunkowym strumieniu. Stosowane w celu oświetlenia konkretnego punktu;

- pośrednie – uzyskiwane przez skierowanie strumienia światła do góry, który odbijając się następnie od sufitu i ścian oświetla pomieszczenie dając bardzo równomierny blask. Jest łagodne, nie wywołuje olśnienia;

- mieszane – powstałe z połączenia obu poprzednich. Wpływa na zwiększenie równomierności oświetlenia.

Poprzez zastosowanie wyłącznie jednego z wymienionych typów oświetlenia otrzymujemy całkiem inny efekt, niż gdy wszystkie ze sobą połączymy. Każdy z rodzajów odpowiada zupełnie innym wymaganiom. Zaletą takiego systemu jest możliwość indywidualnego dopasowania poziomu natężenia oraz dostosowanie do potrzeb użytkownika. Nasz wybór powinien nie tylko skupiać się na funkcjonalności, ale również podnieść walory estetyczne pomieszczeń. Dobrze dobrane lampy ułatwią podział mieszkania na strefy: komfortu - o ciepłej barwie, wpływające na nasz nastrój, oraz pracy - z chłodnymi odcieniami pobudzającymi do wzmożonego działania w skupieniu. Wybierając modele do naszego domu pamiętajmy, że sposób oświetlenia wnętrz mieszkalnych decyduje o ich wyglądzie i użyteczności.

Share This: