logo

Przytulna sypialnia? Sprawdź nasze porady dotyczące oświetlenia!

Przytulna sypialnia? Sprawdź nasze porady dotyczące oświetlenia!

Sypialnia jest najważniejszym pokojem w domu nie tylko dla leniuchów! To chyba najbardziej prywatne pomieszczenie w domu, które rządzi się specjalnymi prawami. Ma dać nam możliwość relaksu i komfortowego odpoczynku, stąd zaprojektowanie go w funkcjonalny sposób jest bardzo ważne. Oprócz skrupulatnego doboru barw i materiałów jakie znajdą się w sypialni, musimy pamiętać o kluczowym elemencie wnętrza – nastrojowym oświetleniu.

Tajemnicą alkowy są miękkie tkaniny, tapicerowane meble, pastelowe kolory i ciepłe światło. Najbardziej rekomendowaną temperaturą barwową tutaj jest przedział 2700-3500K. Przyjemny blask będzie sprzyjał odpoczynkowi, jedynie w obrębie toaletki powinno znajdować się zimniejsze, białe światło. Podobnie w przypadku bardzo nowoczesnych wnętrz, gdzie dominuje biel i chłodne kolory.

Bardzo dobry efekt tworzą lampy które rozpraszają światło - przykładem są tutaj modele z nowoczesnymi osłonami światła wykonanymi z różnego typu tworzywa lub po prostu zwykłe, tradycyjne tekstylne abażury. Dobrze gdy wnętrze jest rozświetlone w równomierny sposób, jednak gdy wybierzemy mniejszy model, bez kierunkowego światła, to możemy dopomóc sobie dodatkowym oświetleniem w postaci spotów oraz kinkietów.

Nie zapominajmy o klasyce gatunku jaką są lampy stołowe na szafkach nocnych. Ułatwiają one funkcjonowanie dla par, które chodzą spać o różnych porach i główne światło wykorzystywane np. do czytania, mogłoby przeszkadzać drugiej osobie w wypoczynku. Nowym trendem jest też montowanie lamp wiszących po obu stronach łóżka.

Coraz częściej w okolicy łóżka stawia się lampy podłogowe, co pokazuje iż aranżowanie sypialni jest kwestią bardzo indywidualną i zależy najbardziej nie od niuansów na rynku a raczej osobistych preferencji. Ma być przede wszystkim wygodnie oraz przytulnie. Najważniejsze zaś jest:

- rozświetlenie istotnych punktów pomieszczenia – okolice szafy, łóżka czy toaletki,

- dobranie odpowiedniej, odprężającej barwy i mocy światła,

- łatwe i praktyczne użytkowanie (zamieszczenie w odpowiednich miejscach włączników światła lub wykorzystanie oświetlenia sterowanego pilotem lub aplikacją),

- opcjonalnie zamontowanie ściemniacza ściennego bądź zakupienie lampy z wbudowaną funkcją, która umożliwia regulację światła.

Share This: