logo

Jak to działa? - Dobór i montaż szynoprzewodów

Jak to działa? - Dobór i montaż szynoprzewodów

Szynoprzewody, to jeden z ostatnich hitów na rynku oświetleniowym. Coraz więcej osób przekonuje się do tego typu systemu i korzysta z niego nie tylko w przestrzeniach komercyjnych czy biurach, ale również w swoich prywatnych domach. Co skłania ludzi do zmiany tradycyjnych lamp na nowoczesne rozwiązania?

Rodzaje szyn

Do wyboru mamy szynoprzewody 1-fazowe (firma Nowodvorski) oraz 3-fazowe (firma Aqform). Pierwsze posiadają mniejszą siłę nośną, przez co zbyt duża ilość zamontowanych reflektorów może powodować odkształcanie się materiału. Mają też mniejszy rozmiar, dlatego świetnie się sprawdzą do niewielkiego biura lub domu. Są idealne wtedy gdy nie chcemy tworzyć wielkiej kompozycji, nie potrzebujemy rozłożenia obciążenia na trzy  fazy lub nie zakładamy tworzenia trzech scen świetlnych. Upraszczając, 1 faza pozwala na sterowanie światłem w systemie zero-jedynkowym: albo zapalamy wszystkie źródła światła, albo wcale. Natomiast 3 fazy pozwalają na rozdzielenie punktów świetlnych i uruchamianie wybranych reflektorów.

Sposób montowania

Szyny można zamontować bezpośrednio na suficie lub stworzyć system lamp wiszących, dzięki dodaniu zawiesi linkowych. Najbardziej standardowe są proste szynoprzewody o długości 1, 2 i 3 metrów, które łączymy za pomocą specjalnych łączników w kształcie litery T, L lub X. Montaż jest bardzo prosty, a do tego konstrukcje można łatwo przenieść w inne miejsce. Szynoprzewody mogą ewoluować wraz z naszym wnętrzem, co pomaga w oszczędnościach przy remoncie. Nawet zwykłe przemeblowanie może powodować potrzebę doświetlenia miejsc innych niż wcześniej, np. gabloty, okolic szafy, stolika, itp.

Reflektorki

W naszej ofercie znajdą Państwo źródła światła odpowiednie do szyn w różnym typie. Głównym rozróżnieniem może tutaj być zwykły reflektorek (PROFILE VESPA 9323 oraz), wersja wisząca (PROFILE BUBBLE 9336), albo na krótkim wysięgniku (PETPOT track alu 13511-0000-U8-PH-01). Ponadto, wszystkie modele w znacznym stopniu różnią się wyglądem: od bardzo prostych tub po ciekawe punkty świetlne na giętych ramionach.

Dla kogo?

Systemy szynowe są stanowczo dedykowane dla osób, które nie boją się odważnych i nowoczesnych rozwiązań. Sprawdzą się wszędzie tam gdzie ceniony jest minimalizm, lub w miejscach, gdzie wymagane jest kierunkowe światło z możliwością zmiany kąta padania czy potrzebą całkowitego jego przemieszczenia. Funkcjonalność, prostota designu i szybka możliwość re-aranżacji, to kluczowe atuty oświetlenia bazującego na szynoprzewodach.

Share This: