logo

Styl skandynawski - funkcjonalność i przytulność w jednym

Styl skandynawski - funkcjonalność i przytulność w jednym

Styl skandynawski jak sama nazwa wskazuje wywodzi się od naszych północnych sąsiadów zza morza, a konkretniej ze Szwecji. Ma swoich rodziców – Karin i Carl’a Larssonów, którzy stwierdzili, iż ich dom zwany Lilla Hyttnäs (po polsku „Mała Chatka”) ma być zupełnym zaprzeczeniem aktualnej mody na aranżacje wnętrz. Budynek był w rodzinie Karin od lat, a w 1888 roku przeszedł w ręce małżeństwa. Młodzi artyści postanowili zmienić wystrój na coś bardziej odpowiadającemu ich wizji, dlatego przez pierwsze lata nie mieszkali w domu na stałe, a używali sezonowo, w międzyczasie pracując nad jego wyglądem.

Bogate zdobienia, niewielka ilość światła i dużo kurzących się ozdób, to był standard w ówczesnych pomieszczeniach, jednak Karin i Carl postanowili że ich wnętrza mają być przytulne, pełne życia, kolorów a przede wszystkim światła, którego tak brakuje na północy Europy. Rozpropagowanie pomysłów Larssonów nastąpiło dzięki albumowi Ett Hem – są to 24 ilustracje Carla pokazujące zmiany w Lilla Hyttnäs na przestrzeni 10 lat użytkowania.

Dlaczego ich styl tak przemówił do milionów ludzi?

Bowiem jest odpowiedzią nie tylko na jasne i przytulne wnętrza, ale również na poprawę życia rodzinnego. Było to odejście od wyuczonej w społeczeństwie sztywności w domach, które były urządzane głównie na pokaz. U protoplastów skandynawskiego designu dzieci mogły się bawić i biegać, a każdy domownik czuł się swobodnie pośród własnych czterech ścian. Wprowadzili dużą zmianę w postrzeganiu salonu, który wcześniej pełnił rolę reprezentatywną: był od przyjmowania gości lub wydawania okolicznościowych przyjęć. Szwedzcy artyści stworzyli w nim „Przytulny kącik” (jest to nazwa akwareli ukazującej salon Larssonów), gdzie widać przede wszystkim życie i to, że pokój użytkowany jest tak jak w dzisiejszych czasach: do relaksu oraz spędzania czasu z rodziną. Na podłodze leży pies, wokół widać lekki rozgardiasz, na stoliku leży stos gazet i książek, a koc jest nieposkładany. Przestrzeń jest jasna, wykorzystano w niej znany nam deseń w paski oraz łączenie koloru niebieskiego i bieli. Na krześle czy sofie leży ręcznie wykonana narzuta. Widać również rośliny, które są znamiennym elementem stylu skandynawskiego, tak samo jak drewniane meble.

Poza tym dużą rolę odgrywa tutaj cena – wystrój wnętrz proponowany przez Carla i Karin jest przede wszystkim oszczędny, a zarazem elegancki. Dzięki temu klasa średnia mogła zbliżyć się do bogatszych warstw społecznych, zwłaszcza iż małżeństwo propagowało tanie materiały oraz ręcznie robione lub przerabiane meble.  Nic dziwnego, że to podobno właśnie ich pomysły wpadły w oko innemu równie rezolutnemu obywatelowi Szwecji. To właśnie Ingvar Kamprad, założyciel przedsiębiorstwa IKEA, spopularyzował styl skandynawski na skale światową.

Lampa z serii CRISTAL

Z biegiem lat oczywistym jest, iż design zaprojektowany i zaproponowany przez Larssonów został nieco urozmaicony, jednak można wykazać kilka niezmiennych znaków szczególnych, a wśród nich:

Kolorystyka:

Oczywiście królują biele, pastele i szarości, jednak wbrew utartym pozorom, we wnętrzach wykorzystuje się mocne barwy – pojawiają się one na dywanach, narzutach, obrazach i innych ozdobach. Znamiennym dodatkiem może być tutaj lampa w oryginalnym kolorze, jak lampy w różnych odcieniach czerwieni.

Naturalność:

Drewniane meble, podłogi oraz dodatki, np. lampy OSLO, to bardzo ważny element w pomieszczeniach o skandynawskim stylu. Często malowane bejcą, matowym lakierem lub na biało, najlepiej wykonane własnoręcznie. Mnóstwo roślin, które idealnie wyglądają na tle jasnej kolorystyki i ożywają wnętrze jeszcze bardziej. No i oczywiście tekstylia jak bawełna, len czy wełna.

Przytulna funkcjonalność:

Brzmi intrygującą jednak te dwie rzeczy udało się ze sobą połączyć w jednym stylu. Dodatki, które mają udekorować pokoje to głównie koce, poduszki i narzuty, które mają swoją praktyczną stronę. Są to również ozdobne lampy, które wprowadzają jeszcze więcej światła do pomieszczeń. Miłośnikom stylu spodobają się na pewno lampy z serii VAIO, które w wersji podłogowej mają wbudowany mały stoliczek.

Światło:

Pomieszczenia mają być jak najbardziej rozjaśnione naturalnym, słonecznym blaskiem. W kąt odchodzą grube kotary, które chronią domowników przed promieniami. Nieodzownym elementem każdego pomieszczenia jest dobrze dobrane oświetlenie. Wszystkie produkty, których materiałem wykonania jest drewno, można obejrzeć TUTAJ.

Lampa z serii HARMONY

Share This: