logo

Czy warto przejść na oświetlenie w technologii LED?

Czy warto przejść na oświetlenie w technologii LED?

Wiele osób nadal korzysta z tradycyjnych żarówek, mimo wycofywania ich z rynku. Z czego wynika tendencja do braku zmian w kwestii stosowanego oświetlenia? Głównie to przyzwyczajenie – żarówki LED oraz wbudowane diody mają inną moc niż sprawdzone i standardowe E27 60W. Przestawienie się więc połączone jest z potrzebą eksperymentowania z dostosowaniem odpowiedniego źródła światła. Jednak korzyści wychodzące z wykorzystania nowszej technologii przesłaniają początkową niewygodę, a w internecie znajdują się tabelki, które pokazują odpowiedniki klasycznych żarówek. Jakie plusy niesie za sobą przejście na źródła LED?

Mniejszy pobór prądu

Najważniejszym wyznacznikiem mocy światła są nie wartości podane w watach, a strumień świetlny oznaczony w lumenach – to ta liczba pokazuje jak silne jest światło danej lampy. Waty pokazują nam pobór energii jaki jest niezbędny do działania żarówki. Niewielkie wartości w przypadku LED-ów oznaczają nic innego jak oszczędność pod względem wykorzystania prądu. Zgodnie z rozporządzeniem Komisji Europejskiej powstała rozpiska dotycząca stosunku mocy żarówki tradycyjnej do lumenów w innym oświetleniu. Pozwala to na dokładniejsze dobranie LED-a do pomieszczenia dotychczas oświetlanego przez konwencjonalne źródła.

Tabela porównawcza

Moc tradycyjnej żarówki [W] Wartości strumienia świetlnego dla zamienników żarówek tradycyjnych [lm]
15 110-140
25  210-250
40 410-470
60 700-810
75 920-1060
100 1320-1530
150 2130-2460
200 3000-3460

Możliwość dobrania odpowiedniej barwy światła

Trzeba się przygotować że zwykle źródła światła w technologii LED będą w nieco chłodniejszym odcieniu. W naszej ofercie znajdują się produkty posiadające 2700 kelwinów (te będą najbliższe tradycyjnym żarówkom) oraz standardowe 3000 kelwinów uznawane za ciepłą barwę oświetlenia. Mniej więcej 4000 kelwinów to tzw. światło białe neutralne, natomiast powyżej 5000 kelwinów w pomieszczeniu uzyskamy chłodny kolor światła. Przyjmuje się że cieplejsze odcienie sprzyjają relaksowi, natomiast zimne są idealne do miejsc pracy czy nauki. Dobrym pomysłem jest zakupienie lampy z wbudowanym LED-em i możliwością regulacji w wybranych zakresach, by przełączać się w zależności od potrzeb pomiędzy barwami.

No ale co z tą ekologią?

W przypadku diod LED można mówić o mniejszych poborze energii nawet o 85%. Do tego, nie wytwarzają one praktycznie ciepła (nie wpływają na globalne ocieplenie), a ich moc świecenia od razu wynosi 100%, nie jak w przypadku świetlówek. Źródła światła LED dodatkowo mają o wiele większą żywotność – owszem, są one nieco droższe, jednak o wiele rzadziej je wymieniamy, a co za tym idzie – produkujemy znacznie mniej śmieci. Ponadto technologia LED nie wykorzystuje rtęci jak w przypadku energooszczędnych świetlówek. Pierwiastek jest niezwykle niebezpieczny dla zdrowia jak i środowiska naturalnego, a substancja od razu uwalnia się po stłuczeniu takiej żarówki. W stosunku do produktów w technologii LED mówi się o szkodliwym migotaniu światła, jednak chociażby w produktach firmy Dalen postawiono na eliminację promieniowania niebieskiego światła, które odpowiada właśnie za migotanie i falowanie. W lampach zastosowano specjalne filtry UV, które chronią nasz wzrok.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą lamp w technologii LED! >> KLIK

Share This: