logo

Co warto wiedzieć o klasie energetycznej

Co warto wiedzieć o klasie energetycznej

Na naszej stronie można zauważyć informację dotyczącą klas energetycznych oświetlenia. Jak odczytywać podane symbole i dlaczego są one tak istotne? O tym kilka słów poniżej.

Etykiety energetyczne po raz pierwszy zostały wprowadzone w 1994 r. na podstawie dyrektywy Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej z dn. 22 września 1992 r. Początkowo klasy ograniczały się jedynie do oceny podstawowych urządzeń gospodarstwa domowego. Skala, w której ukazywana była sprawność energetyczna mierzona była od najwyższej wartości A do najniższej G.

Unijna nowelizacja wprowadzona w 2011 roku rozszerzyła zakres o wszelkie produkty elektroniczne. Wtedy to klasa A została poszerzona o wartości A+, A++ i A+++. Etykieta posiadała w sumie siedem kategorii kończąc się na najmniejszej o symbolu D. Nowe rozporządzenie dotyczące etykietowania weszło w życie z dn. 1 sierpnia 2017 roku i ma na celu ponowne wprowadzenie klas energetycznych od A do G.

Klasa efektywności energetycznej (EEI) w przypadku oświetlenia zaczyna się na symbolu A++ i kończy się na symbolu E. W dużym uproszczeniu do obliczenia wartości i sklasyfikowania źródła światła potrzebny jest wzór, w którym moc znamionową lampy, dzielimy przez moc referencyjną uzyskiwaną z użytecznego strumienia świetlnego.

Na tej podstawie tworzy się schemat, dzięki któremu mamy możliwość przyporządkowania poszczególnych lamp i opraw do stosownych kategorii:

Do kategorii A++ należeć będą niskociśnieniowe lampy sodowe oraz najlepszej jakości LEDy

A+: moduły LED, liniowe lampy fluorescencyjne, świetlówki kompaktowe i lampy wyładowcze HID

A: symbol obejmuje takie samo oświetlenie jak w kategorii A+ jednak o mniejszej efektywności

B: mało efektywne lampy LED i świetlówki kompaktowe, oraz najlepszej jakości halogeny najniższego napięcia

C: halogeny najniższego napięcia

D: lampy halogenowe i najlepsze lampy żarowe

E: lampy żarowe

Z rozporządzeń wyłączone są lampy i moduły LED poniżej 30 lumenów, przeznaczone do pracy bateryjnej lub tych, których głównym przeznaczeniem nie jest oświetlenie, np. w ogrodnictwie, lampy błyskowe do aparatów czy sygnalizacja. Dla ułatwienia odczytywania etykiet wszystkie siedem klas mają przyporządkowane kolory od ciemnego zielonego przez żółty po czerwony. Dodatkowo podana jest informacja o kilowatogodzinach, jednostce energii którą urządzenie zużywa. Taki system pozwala na szybkie sprawdzenie przez Użytkownika jaki model jest najbardziej efektywny oraz wydajny. Przymus podawania takiej informacji dla Klienta, ma na celu wycofanie z rynku energochłonnego oświetlenia.

W praktyce oznacza to, że biorąc zwykłą tradycyjną żarówkę o mocy 60 W, której moc świetlna jest mniej więcej równorzędna ze strumieniem o wartości około 800-1000 lumenów, zużyjemy około 7 razy więcej energii na jej działanie w porównaniu do żarówki LED o mocy 8-10 W. Stworzony indeks ma na celu oszczędność, która nie tylko wspomoże działanie gospodarstwa domowego, ale również będzie mieć przeniesienie na światowe rezerwy. Szacowano że zmiany wprowadzone przez Unię Europejską do 2020 roku zaowocują 20% spadkiem zużycia energii.

Wybierając odpowiednią lampę do wnętrza trzeba pamiętać by sprawdzić do jakich klas energetycznych przystosowana jest oprawa. Ponadto, warto mieć na uwadze że na efektywne oświetlanie wnętrz wpływa ich układ, kolorystyka pokojów, ilość okien i tym samym światła dziennego. Biorąc dopiero pod uwagę wszystkie te czynniki jesteśmy w stanie dobrać maksymalnie potrzebny strumień światła do danego pomieszczenia.

Share This: