logo

Oświetlenie pomieszczeń biurowych ważnym aspektem pracy

Oświetlenie pomieszczeń biurowych ważnym aspektem pracy

Prawidłowe oświetlenie miejsca naszej pracy, czy to w biurze, czy domowym zaciszu ma niezwykle istotny wpływ nie tylko na zdrowie, ale również na naszą wydajność. Lampy do tego typu wnętrza musimy dobrać w taki sposób, by pozytywnie działały na nasz wzrok, nie męczyły oczu i pomagały się skupić.

Według polskich norm dotyczących wymagań oświetleniowych pomieszczeń do podstawowych kryteriów należą następujące parametry:

- natężenie oświetlenia
- rozkład luminacji
- olśnienie
- kierunkowość światła
- oddawanie barw
- wygląd barwy światła
- migotanie

Zgodnie z dokumentami konieczne jest zapewnienie wymaganego natężenia na płaszczyźnie pracy wzrokowej. Niedopuszczalne są zbyt duże różnice w luminancji w bliższym i dalszym otoczeniu powierzchni, która stała się miejscem wykonywania czynności. Jednym z kluczowych elementów oświetlenia biurowego jest współczynnik oddawania barw Ra, który określa jakość białego światła. Parametr wyrażany za pomocą skali od 0 do 100 - im wyższy wskaźnik tym dane źródło precyzyjniej oddaje barwę oświetlanego obiektu.

Kolejnym istotnym czynnikiem jest sam kolor światła. Wiele badań wykazało, że biała, neutralna barwa oraz chłodna pobudza nas i wpływa pozytywnie na naszą wydajność. Wszystkie wymienione cechy należy wziąć pod uwagę podczas aranżacji miejsca pracy z uwagi na fakt, że wypełnia ona często sporą część naszego dnia. Większość obecnych biur dzieli się na te o otwartej przestrzeni biurowej typu open space lub małe, indywidualne pokoje. Zarówno w tych wielkich przestrzeniach, gdzie setki biurek ustawiono obok siebie w niewielkich odległościach ułatwiając komunikację, jak i tych małych, zamkniętych, budowa przestrzeni jest podobna. Wnętrza charakteryzuje minimalizm, zwykle jasny kolor ścian, bez zbędnych dodatków mogących rozpraszać osoby pracujące.

Biorąc pod uwagę wszystkie wytyczne oraz wygląd biur, jako oświetlenie centralne idealnie sprawdzą się plafony oraz lampy wiszące o prostych, geometrycznych kształtach. Spory rozmiar pozwala na oświetlenie szerokich przestrzeni w mieszkaniu i lokalach użytkowych. Modele takie rozjaśniają wnętrza równomiernie, zawsze kierując strumień z góry. Ponadto lampy wiszące zamontowane na żyłkach umożliwiają regulację wysokości. Funkcja ta pozwala na idealne dopasowanie jej do potrzeb wnętrza. Kolejną istotną cechą jest zastosowanie dyfuzora w postaci tworzywa sztucznego bądź szkła o białym kolorze, które zapewnia delikatnie rozproszone światło, dzięki któremu unikniemy oślepiania podczas pracy. Niemały wpływ na wykonywanie zadań będzie miało również wykorzystanie nowoczesnych technologii w postaci rozwiązań opartych na diodach LED.

Tymczasem w naszych domowych gabinetach, jeżeli nie mamy dostępu do światła słonecznego i opieramy się wyłącznie na świetle sztucznym warto oprócz centralnego punktu skupić się na świetle bocznym (funkcyjnym). Oświetlenie biurka powinno być dostosowane do rodzaju wykonywanych przez nas czynności. Idealnie pasuje klasyczna lampa biurkowa, której podstawowym zadaniem jest doświetlenie naszego miejsca pracy. Perfekcyjnie sprawdzą się modele z ruchomym, giętym ramieniem umożliwiające nam dostosowanie kąta padania światła do własnych potrzeb. Warto również zwrócić uwagę, że modne oświetlenie wprawi właścicieli gabinetów i ich klientów w dobry nastrój. Natomiast aranżacja przestrzeni zgodnie z podanymi wyżej zaleceniami wpłynie pozytywnie na naszą efektywność.

Dobrze zaprojektowane i zainstalowane oświetlenie biura lub gabinetu to jeden z kluczowych czynników odpowiedzialnych za nasze dobre samopoczucie w miejscu pracy. Dlatego stworzenie dobrych warunków do jej wykonywania powinno być priorytetem, za którym idzie lepsza skuteczność.

Share This: