logo

Technologia LED - nowoczesność i efektywność w jednym

Technologia LED - nowoczesność i efektywność w jednym

Technologia LED coraz częściej zastępuje tradycyjne żarówki. Nastąpiło to głównie za sprawą ich wycofywania na skutek unijnych rozporządzeń. Dzięki wprowadzonym dyrektywom nowatorskie źródło światła zostało szeroko rozpowszechnione i zyskało popularność. Ogromny wpływ na zainteresowanie miało rosnące zapotrzebowanie na wydajne, a zarazem niezwykle oszczędne formy oświetlenia.

Generowanie mocniejszego i jaśniejszego blasku poprzez mniejsze zużycie prądu, to podstawowa zaleta jaką wymienia się mówiąc o nowoczesnej technologii. Kolejną jest ekologia – diody nie zawierają substancji groźnych dla otoczenia i nieprzyjaznych środowisku, takich jak rtęć, ołów i kadm. Wraz z rozwojem wykorzystywanie tego oświetlenia nie ograniczyło się tylko do części dekoracyjnej, ale stało się ogólnym rozwiązaniem w mieszkaniach i budynkach użyteczności publicznej, a także na ulicach i drogach.

Jednak co kryje się pod tajemniczo brzmiącą nazwą: LED - w rozwinięciu z języka angielskiego oznacza Lighting Emitting Diode – czyli diodę elektroluminescencyjną, diodę emitującą światło.

Najistotniejszymi parametrami tego typu oświetlenia jest długość pracy lampy LED, która wynosi od 25 do 50 tys. godzin. Dodatkowo trwałość technologii nie zależy od cyklu pracy i liczby włączeń. Moc podawana jest w dwóch jednostkach pierwszą są lumeny, natomiast drugą waty (W), które określają głównie jaki odpowiednik mocy klasycznej żarówki zawiera się w określonym produkcie. Istotną cechą jest wartość tzw. lumenów (lm), czyli jednostki informującej o tym jak wiele światła daje dane źródło.

Możemy tutaj wyróżnić strumienie świetlne:

do 200 lumenów – w ich skład wchodzą słabo świecące lampy przeznaczone do stosowania pojedynczo (światło dekoracyjne) bądź w kombinacji kilku w jednym wnętrzu, jako światło centralne.

od 200 do 500 lumenów – tutaj zawierają się lampy nie wystarczające jeszcze do oświetlenia całego pomieszczenia, ale jego znacznej części - są to lampy podłogowe i stołowe.

od 500 do 1000 lumenów – jedna lampa będąca odpowiednikiem 50-70 watowej zwykłej żarówki, która może oświetlić samodzielnie pokój.

Kolejnym niezwykle istotnym parametrem jest temperatura barwowa, określana poprzez jednostkę zwaną kelwin (K). Jej zadaniem jest obiektywna miara wrażenia barwy danego źródła światła.

Najmniejsze wartości (od 2000 do 3500 K) określają światło jako ciepłe z odcieniem żółtej barwy, 3500-4000 K jako białe dzienne naturalne, 4800-6200 K jako zimne z odcieniem niebieskiej barwy. Niezwykle istotna jest również informacja o rodzaju trzonka. Bardzo często w lampach z technologią LED źródło światła jest bezpośrednio wbudowane w postaci paneli diod LED, bądź pasków diod LED, których nie jesteśmy w stanie zmienić. W przypadku opraw umożliwiających wymianę najpopularniejsze są gwintowane E27 do dużych żarówek i E14 do mniejszych.

Parametrem, który również w znacznym stopniu wpływa na nasze oświetlenie jest współczynnik oddawania barw – CRI (Colour Rendering Index). Wyraża się go w skali od 0 do 100. Określa jak dobrze postrzegane są barwy oświetlanych przedmiotów. Im współczynnik jest bardziej zbliżony do 100 tym przedmioty wyglądają naturalniej. Dzięki temu, kolory światła diodowego są bardzo nasycone i wyglądają znacznie lepiej niż w innych źródłach. Ponadto światło diodowe nie zawiera w sobie ani podczerwieni ani ultrafioletu. W niektórych zastosowaniach ma to ogromne znacznie, jak na przykład w gablotach muzealnych z eksponatami wrażliwymi na ten typ promieniowania. Źródło światła w technologii LED świeci od razu tylko w jednym, konkretnym kolorze i dlatego wydaje się on taki intensywny. Nie potrzebuje filtrów, które często są odpowiedzialne za obniżenie jakości światła oraz zmniejszenie nasycenia kolorów.

Jak widać te niewielkie diody, posiadają w sobie ogromną moc która zrewolucjonizowała przemysł elektroniczny. Dziś obecne są we wszystkich dziedzinach naszego życia od przemysłu ciężkiego, aż po oświetlenie dekoracyjne pomieszczeń.

Share This: