logo

Jak kształt osłony wpływa na kąt padania światła

Jak kształt osłony wpływa na kąt padania światła

Oświetlenie dzieli się na trzy kategorie i może być: bezpośrednie, które charakteryzuje się kierunkowym strumieniem światła o mocnym natężeniu; pośrednie to promień odbity od powierzchni i wracający z mniejszą mocą; oświetlenie mieszane łączy w sobie zarówno bezpośredni, jak i pośredni strumień światła. Lampy poprzez swoją budowę, a dokładniej budowę oprawy zapewniają jeden z wymienionych rodzajów.

Typowe oprawy oświetleniowe dzielą się na:

Oprawa o odbłyśniku talerzowym emaliowanym nieprzezroczystym – lampy tego typu charakteryzuje prosta budowa czaszy o rozszerzającym się ku dołowi kształcie. Dzięki nałożonej na powierzchnię emalii powłoka staje się szklista i wzmacnia efekt świetlny. Wykorzystany w budowie nieprzezroczysty metal sprawia, że światło jest silnie ukierunkowane w dół. Oświetlenie tego typu zapewnia mocny i bezpośredni strumień.

Oprawa o osłonie nieprzezroczystej emaliowanej i kloszu mlecznym, cylindrycznym otwartym od dołu – cechy te odpowiadają lampom wytworzonym z metalu oraz tworzywa sztucznego, bądź szkła otaczającego źródło światła. Metalowa oprawa ze szklistą emaliowaną powierzchnią osłania wbudowaną żarówkę. Zastosowanie dodatkowej białej zasłony sprawia, że światło wydobywa się wyłącznie w kierunku dołu, jednakże poprzez mleczny kolor okrycia jest delikatniejsze i bardziej rozproszone.

Oprawa o kloszu nieprzezroczystym skośnym, wewnątrz lustrzanym lub emaliowanym – taki typ oprawy charakteryzuje lampy typu reflektor. Materiałem wykonania jest często metal o szklistej powierzchni, która wzmacnia strumień świetlny. W tym przypadku iluminacja jest regulowania i to od użytkownika zależy, jaki wybierze kąt padania.

Oprawa sufitowa o kloszu mlecznym lub półmatowym – lampami idealnie wpisującymi się w te cechy są plafony. Wykonane ze szkła o barwie opalu bądź białego tworzywa sztucznego. Oświetlenie tego rodzaju działa niczym dyfuzor emitując delikatnie rozproszone światło wypełniające równomiernie przestrzeń.

Oprawa zwieszakowa o odbłyśniku półprzezroczystym otwartym od dołu – cechy te doskonale opisują lampy wiszące, które zbudowane są z matowego szkła lub nieprzezroczystego tworzywa sztucznego. Brak emaliowanej powierzchni sprawia, że odbicie światła nie jest tak mocne, jak przy metalowych konstrukcjach. Powstały w ten sposób strumień, mimo że jest kierunkowy i bezpośredni, jest słabszy oraz delikatniejszy.

Oprawa zwieszakowa o kloszu kulistym – jest charakterystyczna dla lamp wiszących o zamkniętej formie kuli. Jej sferyczny kształt sprawia, że światło wydobywa się we wszystkich kierunkach. W stosunku do materiału i koloru wykończenia zależy jego intensywność. Mocniejszy strumień zapewni przezroczysta budowa, natomiast białe bądź matowe powierzchnie delikatnie stłumią jego natężenie.

Oprawa zwieszakowa o odbłyśniku półprzezroczystym otwartym od góry – lampy tego rodzaju zapewniają światło mieszane. Otwarta góra zapewnia silny strumień skierowany w stronę sufitu. Odbite od niego światło nie ma już tak mocnego blasku, więc mamy do czynienia ze światłem pośrednim. Półprzezroczysty dół, w postaci zmatowionego bądź barwionego szkła lub tworzywa sztucznego, zapewnia strumień bezpośredniego, średnio intensywnego światła.

Oprawa zwieszakowa o odbłyśniku nieprzezroczystym otwartym od góry – takiemu typowi opraw odpowiadają lampy metalowe – w kształcie misy – zamknięte od dołu, a otwarte od góry. Ten rodzaj budowy kształtuje pośredni strumień światła. Jego moc i natężenie jest mniejsze dlatego rozchodzi się równomiernie i nie oślepia.

Wybierając lampy do naszych pomieszczeń powinniśmy kierować się zasadami racjonalnego oświetlenia. Oznacza to, że dobór opraw powinien być dostosowany do wybranego poziomu luminacji - w zależności od tego czy zależy nam na ostrym promieniu, mocno oświetlającym jakiś punkt, czy delikatnym, rozproszonym świetle. Ważne jest też zapewnienie równomierności w oświetleniu i zastosowanie takiej konfiguracji, która nie będzie oślepiać domowników.

Share This: