logo

Trzy odmiany boho - glam, scandi i loft

Trzy odmiany boho - glam, scandi i loft

Boho przede wszystkim kojarzone jest jako najważniejszy styl w okresie letnim oraz w modzie festiwalowej – od lat swoje zwiewne i eklektyczne stroje pokazują bywalcy koncertów, wkradły się one również do mody wielu gwiazd światowego kina, ale też do szaf najsłynniejszych modelek. Styl boho to jednak nie tylko kwestia ubioru, ale również – a może przede wszystkim, aranżacji wnętrza.

O najbardziej charakterystycznych elementach dekoracyjnych oraz o tym skąd wywodzi się styl boho napisaliśmy już oddzielny artykuł, który można przeczytać klikając TUTAJ. W skrócie – chodzi o mnogą ilość tkanin o różnej teksturze, przedmioty nawiązujące do różnych epok, odniesienia do egzotyki oraz wyzywające łączenie kolorów. W tym artykule chcemy pójść o krok dalej i pokazać Wam niecodzienne fuzje w obrębie designu inspirowanego modą bohemy.

Boho loft – rozwesel industrialne wnętrze

Style industrialny i loftowy to jedne z głównych wyborów przy aranżacji wnętrz. Cechuje je surowość, duża ilość metalowych przedmiotów, skąpa ilość kolorów i stonowana paleta barw. Takie pomieszczenia mogą być jednak na dłuższą metę nieco przygnębiające i wyglądać na dość sterylne, dodając do niego elementy w stylu boho stworzymy przytulny design. To świetne połączenie dla osób, które chcą odświeżyć wygląd mieszkania lub domu, ale tym samym nie wprowadzać zbyt dużej ekstrawagancji. Jakie więc przedmioty i materiały będą komponować się ze sobą w tej hybrydzie stylów?

  • Meble oraz dodatki wykonane z rattanu, wikliny czy innego naturalnego surowca. Przywodzą one na myśl wakacyjny luz i kojarzą się z nadchodzącym latem. Można wybrac np. lampę wykonaną z kory bananowca jak w przypadku serii BACKAZ. Wprowadza to dodatkowo egzotyczny powiew, tak bardzo pożądany w stylu boho.
  • Dywany z ornamentem, okrycia wykonane metodą patchwork, wzorzyste koce lub poduszki w fantazyjnych kolorach i ze zdobieniami w postaci frędzli. Jako że styl boho opiera się na różnych teksturach i tkaninach warto wykorzystać ten motyw również przy oświetleniu. Np. pod postacią lampy z nietypowym abażurem – możemy wybrać rajski wygląd lamp FERIA, które wprowadzą powiew świeżości do wnętrza, bądź specyficzny materiał wykonania, jak w przypadku BOLZANO czy PRATO.
  • Koniecznie trzeba też wprowadzić do wnętrza nieco koloru i życia za sprawą roślin. Tutaj możemy zaproponować absolutny hit w kwestii oświetlenia – lampy stołowe i podłogowe z serii BOTANICA. To modele, które w podstawie mają zamontowaną... doniczkę! Dzięki temu możemy wprowadzić designerski, a do tego niezwykle praktyczny element dekoracyjny. Dla odważnych znajdą się mocne barwy, a minimaliści mogą wybrać z produktów w białym, szarym oraz czarnym kolorze, i tym samym postawić na wielokolorowe kwiaty.

Boho Glam – połączenie dla niezdecydowanych

Sami nie wiecie co bardziej pociąga Was w aranżacji? Artystyczny, pozorny nieład, mnogość barw i tekstur, czy może elegancki look skupiony wokół przepięknych dodatków? Na szczęście wcale nie trzeba wybierać, ponieważ połączenie stylu boho i glamour dało nam możliwość wyciągnąć wszystko co najlepsze z obu nurtów w projektowaniu wnętrz. Jakie więc najważniejsze cechy powinno posiadać takie pomieszczenie?

  • Metaliczne zdobienia, zwłaszcza w złocie, mosiądzu i miedzi. To spoiwo stylu boho i glamour. Świetnym pomysłem jest wykorzystanie lamp do wprowadzenia wspomnianych wyżej kolorów do wnętrza. Modne metalowe „rurki” jak produkty z serii LOYA, są perfekcyjnym przykładem łączenia metalu i szlachetnych barw.
  • W stylizacjach tego typu ze szczególnym pietyzmem został potraktowany dobór lamp.  Mają być strojne, mieć dużą ilość źródeł światła, zachwycać zdobieniami i być widocznym, a nawet wręcz krzykliwym elementem wnętrza. Finezyjne żyrandole mają być łączone z  lampami podłogowymi i stołowymi w jednym pomieszczeniu, ale co ważne w różnym designie i z odmiennych materiałów wykonania. Chodzi o to, by również na poziomie oświetlenia łączyć ze sobą pozornie niepasujące elementy.
  • Eklektyzm to kolejny łącznik między stylem glamour a boho. W obu aranżacjach chętnie wykorzystujemy przedmioty korespondujące z modą wiodącą prym w różnych epokach. Pawie krzesło tak bardzo modne w l. 70? Nie dość że aktualnie wraca do łask, to jeszcze wywodzi się aż z XVII wieku i powstało w Azji Południowo-Wschodniej. Geometryczny kredens z lat 60., meble rodem z angielskiego dworku, albo kryształowy żyrandol z francuskiego pałacu? Wybierz swój ulubiony okres we wzornictwie  i baw się nim.

Scandi Boho - przytulnie i kolorowo

To odświeżona wersja dość stonowanego stylu skandynawskiego. Swego czasu podbił on również serca Polaków, którzy chętnie wykorzystywali nordycką filozofię na tworzenie wnętrza. W obu pomysłach aranżacyjnych dominuje przytulność, dlatego mimo tak dwóch odmiennych trendów, ten wspólny mianownik pozwala na łączenie ich ze sobą w bardzo udany sposób. Prostota scandi zostaje udekorowana z nutką szaleństwa właściwą dla boho. Na czym więc się skupic by ożywić wnętrze?

  • Przede wszystkim dodać kolor! Paleta barw w stylu boho jest praktycznie nieograniczona, jednak patrząc na aktualne trendy idealnym pomysłem będzie wprowadzenie do jasnych pomieszczeń barw inspirowanych kolorami kamieni szlachetnych oraz minerałów – szafir, szmaragd, turkus, granat, rubin i inne. Kolory wywodzące sie prosto z natury z pewnościa rozbudzą monotonne wnętrze.
  • Drewno jako cecha wspolna obu trendów zostaje. Można tutaj wykorzystać chociażby lampy wiszące firmy Art By Nature, które nie dość że powstały w procesie recyklingu, to jeszcze posiadają niesamowitą fakturę materiału, ujawniając wszystkie słoje i naturalność drewna.
  • Oprócz oczywistych dodatków w postaci przeróżnych tkanin jak dywan, koc, etc., wzorzystość w pomieszczeniu można zapewnic poprzez kafelki o orientalnym ornamencie lub inne dodatki, które będą wprowadzać motywy zaczerpnięte z innych zakątków świata. Dobrym pomysłem będzie wykorzystanie ceramicznej lampy z serii ORIENTAL.

Te trzy style, to naszym zdaniem najciekawsze sposoby na odświeżenie wnętrza już w uprzednio stworzonej aranżacji. Nie wymagają generalnego remontu a po prostu przemyślanych dodatków. Boho dzięki temu sprawdzi się zarówno w domach minimalistów jak i artystycznych dusz. Ponadto, pomieszczenia utrzymane w tej koncepcji są w zasadzie ponadczasowe. Mieszające się ze sobą trendy zawarte w obrębie tej koncepcji zapewniają że przynajmniej jeden z elementów dekoracyjnych nigdy nie wyjdzie z aktualnej mody.

Specjalnie dla Was przygotowaliśmy oddzielna kategorię z lampami, które uznaliśmy że świetnie wpisują się w style boho glam, scandi i loft. Zobaczcie sami: https://www.elampy.pl/285-styl-boho

Share This: